środa, 16 wrzesień 2015 18:47

Felieton Bez prądu #4 Eric Clapton - "Layla" (acoustic)

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Piosenka „Layla (acoustic)” w wersji Erica Claptona została nagrana unplugged w 1992 roku jako zupełnie nowa wersja utworu, wówczas singel został sklasyfikowany na 12. miejscu listy Billboard Hot 100. Podobno utwór opowiada o miłości Claptona do Pattie Boyd - żony jego przyjaciela, Georga Harrisona. Połączenie tego rodzaju gitarowego grania z potepianem robią na słuchaczu ogromne wrażenie. Moim zdaniem to przepiękna kompozycja.

Natomiast w oryginale jest to ballada blues rockowa zespołu Derek and the Dominos, wydana na albumie "Layla and Other Assorted Love Songs" w 1970 roku. Utwór wydano także na singlu i jest on uznawany za jedną z najlepszych ballad miłosnych w historii muzyki.

 

 

Eric Clapton uważany jest za jednego z najlepszych gitarzystów w historii muzyki. Współpracował z wieloma zespołami jak np.: The Roosters, Casey Jones And The Engineers, The Yardbirds czy Bluesbreakers. Jednak największy sukces odniósł z kapelą Cream. W 1970 roku Clapton rozpoczął karierę solową i wydał album "Eric Clapton". Niestety album nie spotkał się z uznaniem fanów, a artysta utworzył nową formację - Derek And The Dominos. Z tą właśnie formacją Clapton nagrał kompozycję "Layla". W 1974 roku na rynku ukazała się płyta "461 Ocean Boulevard", na której znalazł się między innymi wielki hit Claptona, promujący tę płytę singiel - "I Shot the Sheriff" cover utworu Boba Marleya.  Zaś w 1977 roku Clapton wydał jeden ze swych najlepszych albumów - "Slowhand". Znalazły się tam między innymi piosenki "Cocaine", "Lay Down Sally" i "Wonderful Tonight". 

W 1991 roku Claptona spotkała prawdziwa tragedia - śmierć jego syna. Pod wpływem tego zdarzenia powstał utwór "Tears In Heaven" znajdujący się na płycie zarejestrowanej podczas występu dla MTV, zatytułowanej "Unplugged". 

Najnowszy, dwudziesty pierwszy album studyjny Erica Claptona "Old Sock", został wydany w 2013 roku. 

Poza tym artysta ma na koncie kilkadziesiąt płyt i singli. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla portalu NutaFM - Łukasz Borys

źródło: wikipedia.org

Wyświetlony 986 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT