fbpx
piątek, 18 wrzesień 2020 10:08

"Cenię warsztat, twórczość i wykształcenie dobrych muzyków i tego wymagam także od siebie" - wywiad z Remigiuszem Kuźmińskim, absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Napisała

Remigiusz Kuźmiński, polski wokalista i dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie wokalistyki jazzowej i klasycznej oraz dyrygentury jazzowej i klasycznej z tytułem magistra sztuki. Ukończył również wokalistykę klasyczną w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Inowrocławiu. W sierpniu br. wydał nowy singiel "Bądź moim natchnieniem". Utwór z tekstem Wojciecha Młynarskiego został skomponowany w latach 80. przez Antoniego Kopffa. Jego pierwotne wykonanie należy do Andrzeja Zauchy. Kompozycja utrzymana jest w gatunku jazzowo-swingowym.

Dlaczego akurat ten utwór wziąłeś na warsztat?
 
Cenię warsztat, twórczość i wykształcenie dobrych muzyków i tego wymagam także od siebie. Andrzeja Zaucha to był wielki muzyk i wspaniały artysta. Od dłuższego czasu marzyło mi się, aby nagrać kolejny utwór tego wokalisty, oczywiście we własnej interpretacji. Jak większość wokalistów uwielbiam jego twórczość. Andrzej Zaucha jest jednym z wielu moich muzycznych autorytetów.
 
Gdzie powstało nagranie i kto jest jego producentem?
 
Producentem i realizatorem nagrania jest bydgoskie MG Studio pod kierownictwem Marcina Grzelli. Niezmiennie i nieprzerwanie od czasów studiów cały czas tam realizuję swoje nagrania. I z pewnością tak już zostanie do końca mojej kariery.
 
Co brałeś pod uwagę w wykonaniu tego utworu?
 
Starałem się, aby ten utwór miał zarówno moją własną interpretację, a jednocześnie starałem się, aby zbytnio nie oddalić się od pierwotnej linii melodycznej. Nie chciałem za bardzo kombinować z dźwiękami i zmieniać melodii, żeby nie zatracić charakteru tego utworu. Jak zawsze postawiłem na dobrą technicznie emisję, artykulację, rezonans, impostację i fonację głosu, a także na czytelne podkreślenie warstwy tekstowej tego utworu. Dodatkowo w kilku miejscach wykonałem fragmenty scat'u, czyli swobodnych jazzowych improwizacji na sylabach. Przyniosło to efekt naprzemiennego dialogu wokalu z big-bandem.
 
Z tego co kojarzę, to na Twojej drugiej płycie solowej również znajduje się twórczość Zauchy.
 
Tak. Na mojej drugiej płycie na pozycji piątej widnieje kompozycja "C'est la vie", która jest jedną z ważniejszych i najbardziej charakterystycznych kompozycji wykonywanych przez Andrzeja Zauchę. Tutaj muzykę napisał Wiesław Pieregorólka, a tekst Jacek Cygan.
 
Gdzie można posłuchać najnowszego singla "Bądź moim natchnieniem"
 
Oczywiście w dziale dyskografia na mojej oficjalnej stronie internetowej www.remigiuszkuzminski.pl i skoordynowanym z nią oficjalnym kanale youtube. Tam można do woli słuchać zarówno najnowszego singla jak i całej mojej płytoteki. (Utworów Remigiusza Kuźmińskiego posłuchacie też w Radio.NutaFM.pl - przypis redakcji)
 
Czy możemy spodziewać się niebawem nowego albumu?
 
W tym roku na pewno nie, a czy w następnym roku, to jeszcze zobaczymy. Mam nowe pomysły na kolejną płytę. Jakiś czas temu dokończyłem kilka autorskich tekstów. Biorę także pod uwagę teksty które mi podarowano i które zostały napisane specjalnie dla mnie. Powoli zaczynam tworzyć do nich muzykę i aranżacje, ale nie chcę się spieszyć. Muszę mieć odpowiednią wenę, aby skomponować na prawdę ciekawą, dobrą muzykę.
 
Pandemia to dla artystów brak koncertów, ale na pewno czas tworzenia. Dla Ciebie też?
 
Ten marcowo kwietniowy lockdown całkowicie wybił mnie z rytmu pracy i jak wielu ludzi z resztą, trochę zdołował. Panika, strach o zdrowie własne i bliskich, codzienna analiza i obserwacja w mediach jak to wszystko się rozwija, spowodowały, że totalnie nie miałem głowy, natchnienia i sił do pracy. W tym czasie nie komponowałem też nowych utworów. Później jak skończyły się restrykcje i obostrzenia, to powoli zacząłem wracać do działania i rytmu pracy. Ale cieszę się, bo nadchodzi moja ulubiona jesienno zimowa pora roku, podczas której najczęściej tworzę.
 
W takim razie życzę wielu twórczych uniesień, swobody w pracy nad głosem i ciekawych koncertów. Dziękuję za rozmowę.
 
Dziękuję bardzo.
 
 
Wyświetlony 2052 razy

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT