fbpx
piątek, 14 grudzień 2018 06:31

Czwarta edycja "Kropki" przechodzi do historii!

Napisała
Gala IV edycji Konkursu Krytyków Muzycznych "Kropka" Gala IV edycji Konkursu Krytyków Muzycznych "Kropka" źródło: mat. prasowe organizatora

Do rąk autorów trafiły nagrody za najlepsze teksty, najciekawszą książkę o muzyce, ale także za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej – w środę, 5 grudnia, w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie wręczono nagrody Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA. 

Już po raz czwarty w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wręczono Nagrody Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA, organizowanego przez Fundację MEAKULTURA. Głównym Współorganizatorem i Fundatorem Grand Prix tegorocznej edycji był Instytut Muzyki i Tańca.
W trakcie uroczystości wręczono nie tylko nagrody regulaminowe, ale też szereg innych wyróżnień, m.in. nagrodę za najlepszą książkę o muzyce opublikowaną w 2017 roku czy nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej. W wypowiedziach laureatów nie zabrakło ważnych dla środowiska słów, gestów wdzięczności i oznak wzruszenia.

W tegorocznej edycji do rąk Jury trafiło blisko 200 tekstów poświęconych różnym gatunkom muzycznym – od klasyki, przez jazz po muzykę popularną. 

Grand Prix o wartości 3000 zł ufundowane przez Instytut Muzyki i Tańca powędrowało do Rafała Wawrzyńczyka, za tekst Ciemne centrum (dwutygodnik.com). Autor podkreślił swoje pozytywne zaskoczenie nagrodą i zaznaczył, że do muzyki doprowadziła go jego wcześniejsza pasja literacka. Nagrody Główne o wartości 2500 zł, ufundowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, przypadły w udziale: w kategorii artykuł/ felieton Aleksandrowi Przybylskiemu za tekst Melotypy ("Ruch Muzyczny"), w kategorii recenzja/ relacja Karolinie Dąbek za recenzję Trans jesieni – zmierzch awangardy. Warszawska Jesień 2017 ("Glissando"). Aleksander Przybylski podziękował Jury za docenienie tekstu, który z przymrużeniem oka podsumowuje typy publiczności koncertowej. Karolina Dąbek przypomniała, że w konkursie odbiera nagrodę już po raz drugi – dwa lata wcześniej została wyróżniona za debiut. Wyróżnienie dla debiutanta o wartości 1500 zł ufundowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymał z rąk Dyrektora-Redaktora Naczelnego PWN Przemysław Górecki za nieopublikowany artykuł Posłuchajmy, co tak gra. Sześć razy Maryla Rodowicz.

Na Gali nie zabrakło akcentów muzycznych. Za część artystyczną odpowiadał duet w składzie Barbara Borowicz (klarnet) i Bartosz Sałdan (perkusja), który z dużą energią wykonał m.in. improwizacje na temat muzycznego sygnału konkursu. Całą uroczystość zwieńczył pełen wirtuozerii i subtelności występ Adama Bałdycha.

Więcej informacji na temat gali znajdziecie Państwo na stronie: http://www.konkurskropka.pl/gala

 

 

 

_________________

Źródło: mat. prasowe organizatora

Wyświetlony 2220 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT