fbpx
czwartek, 30 listopad 2017 11:37

Ms Obsession ''Manekin''

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pod tajemniczym pseudonimem Ms Obsession kryje się polska wokalistka i autorka tekstów – Aleksandra Warchoł. Artystka ma już na koncie wiele sukcesów – występ w radiowej Trójce i u boku samego Tricky’ego w Polsce. ‘’Manekin’’ jest pierwszym autorskim albumem Oli.

Na krążek trafiło 10 kompozycji utrzymanych w konwencji alternatywnego synth popu. Ms Obssession w ciekawy sposób godzi tradycję barwnych, syntezatorowych dźwięków, rodem z lat 80 – tych, z nowoczesną produkcją.

Ola ma mocny głos o ciepłej i aksamitnej barwie. Śpiewa w emocjonalny sposób, z soulowym zacięciem. Słychać to choćby w otwierającej album piosence ‘’Nie ma mnie.’’ Utwór ‘’Ze mną’’ opowiada o nieustannych podziałach w społeczeństwie. Na pochwałę zasługuję pomysłowo zaaranżowane chóralne partie wokalne. Szum morza i krzyk mew zwiastuje pełną spokoju balladę ‘’Bramy snu.’’ W głosie Oli słyszymy całą gamę emocji.

Ważną kompozycją na płycie jest singlowy ‘’Tabu’’ ,będący czymś na kształt manifestu nonkonformizmu. Artystka nie wyraża zgody na sztuczne eliminowanie z życia publicznego wielu istotnych problemów. Piosenka brzmi bardzo nowocześnie (interesujące, komputerowo modyfikowane partie wokalne).

O szeroko pojętej wolności opowiada ‘’Freedom’’, który kojarzy mi się z dokonaniami Bjork. ‘’I tried’’ ujmuje swym spokojnym, jazzująco – swingowym klimatem. ‘’You and I’’ to najbardziej eksperymentalny utwór na płycie. Myślę, że mógłby posłużyć jako ścieżka dźwiękowa filmu o kosmosie.

Wieńcząca krążek piosenka ‘’Wyobraźnia’’ hipnotyzuje zapętlonym, perkusyjnym beatem. Dzięki niej także możemy przenieść się mentalnie w inny wymiar. ‘’Manekin’’ to udany i niezwykle dojrzały artystycznie debiut. Kompozycje są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Płyta jest bardzo kolorowa dźwiękowa i działa na wyobraźnię. Ms Obsession nawiązała współpracę z tak uznanymi producentami jak: SOTEI, En2ak, Teielte, ka-meal, WTRDPS oraz duet Dustplastic. Dzięki temu krążek ma bardzo dynamiczne i przestrzenne brzmienie. Warto posłuchać.

Wyświetlony 2082 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT