niedziela, 03 maj 2015 17:19

Kamil Wicik ''Farben Lehre - Bez pokory'' (2015)

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Farben Lehre - zespół wierny swoim przekonaniom, często idący pod prąd, nie schlebiający gustom masowej publiczności. Książka Kamila Wicika (napisana wspólnie z Leszkiem Gnoińskim i Wojciechem Wojdą) jest tego najlepszym świadectwem. ‘’Bez pokory’’ pokazuje nieustanną walkę zespołu z różnymi przeciwnościami losu.

Farben Lehre

Na samym początku Farben Lehre grali w ciasnym garażu przy trzydziestostopniowym mrozie! Zespół nie miał dobrego sprzętu, miejsca na próby ani żadnych perspektyw na jakikolwiek sukces. Nie było też mowy o wsparciu ze strony mediów i nagraniu jakiejkolwiek kompozycji w profesjonalnym studiu nagraniowym. Wszystko to negatywnie odbijało się na panującej w grupie atmosferze. Był też moment w historii Farben Lehre , gdy lider pozostał sam na placu boju….

Wojtek Wojda jednak nie złożył broni i skutecznie walczył o należne miejsce Farben Lehre w historii polskiej muzyki rockowej. Jego upór oraz młodzieńczy entuzjazm przyniosły efekty – grupa zdobyła uznanie w Jarocinie i potem na Przystanku Woodstock. Co więcej, Wojtek Wojda sam zaczął organizować słynny, objazdowy festiwal ‘’Punky Reggae Live.’’ Książka, w doskonały sposób, ukazuje trudną rzeczywistość przełomu lat 80-tych i 90-tych, w której przyszło działać Farbenom.

Autor książki nie ogranicza się tylko do własnych spostrzeżeń – często oddaje głos samemu Wojtkowi, osobom ze środowiska muzycznego, animatorom życia kulturalnego. Dzięki temu historia zespołu jest pełniejsza i jeszcze bardziej frapująca. Kamil Wicik, niczym rasowy kronikarz, niezwykle drobiazgowo opisuje każdy etap działalności Farben Lehre. Czytając ‘’Bez pokory’’ często miałem wrażenie, że sam jestem naocznym świadkiem wszystkich przedstawionych w książce zdarzeń. Obserwujemy przemianę samego lidera zespołu – z wokalisty i autora tekstów w profesjonalnego menadżera Farben Lehre, chętnie angażującego się w pomoc innym artystom.

W publikacji ‘’Bez pokory’’ znajdziemy zdjęcia z różnych etapów działalności zespołu (szkoda, że tak mało). Dodatkowymi atrakcjami książki są: płyta Cd z niepublikowanymi nagraniami Farbenów, dyskografia, a nawet drzewo geanologiczne zespołu! Warto zwrócić uwagę na osobny rozdział w którym o Farben Lehre wypowiadają się znane osoby ze środowiska muzycznego. ‘’Bez pokory’’, w dobitny i szczery sposób, ukazuje blaski i cienie życia zespołu rockowego. Czasami aż trudno uwierzyć, że Farben Lehre przetrwali do dziś i pozostali wierni swoim młodzieńczym ideałom.

Działania Wojtka Wojdy mogą być przykładem dla wielu rodzimych artystów:

‘’Dzisiaj wiem, że Farben Lehre istnieje tylko dzięki naszemu uporowi, publiczności oraz życzliwości nielicznych osób. I wszystko, albo prawie wszystko zawdzięczamy sobie… Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jesteśmy konsekwentni i w pełni niezależni. Punkrockowe hasło : Do it yourself , czyli Zrób to sam cały czas nam przyświeca.’’

Wydawnictwo: SQN: http://www.wsqn.pl/

Wyświetlony 1298 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT