sobota, 25 kwiecień 2015 03:25

Roman Stinzing "Czerwone Gitary - Wczoraj i dziś"

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czerowne Gitary Czerowne Gitary

Książka Romana Stinzinga została wydana na okoliczność 50.rocznicy(!) istnienia Czerwonych Gitar. Nie jest typową kilkuset stronnicową biografią. To kompendium wiedzy ukazujące najważniejsze wydarzenia z długiej i barwnej historii zespołu. Autor tej publikacji jest wielkim pasjonatem klasycznej muzyki rockowej z lat 60-tych i 70-tych.

Czerowne Gitary

Publikacja zaczyna się od ważnego dla Romana Stinzinga wspomnienia – poznania w sopockim Grand Hotelu dwóch muzyków Czerwonych Gitar. Był to punk zwrotny, który zapoczątkował fascynację autora rodzimą sceną big beatową. Kto by pomyślał, że po 50 latach od tego zdarzenia Roman Stinzing będzie organizatorem i koordynatorem ‘’Złotego koncertu’’ z okazji złotego jubileuszu zespołu?

Każdy fan i sympatyk Czerwonych Gitar znajdzie w tej książce wiele interesujących, wcześniej nie znanych faktów. Czy ktoś wiedział o istnieniu żartobliwej piosenki Krzysztofa Klenczona Byle co? Utwór ten był wielkim hitem pocztówek dźwiękowych. Możemy zapoznać się z dwiema wersjami tekstu tej kompozycji (czyżby warstwa liryczna była inspiracją do przeboju Baśka Wilków)?

Autor urozmaica swą narrację licznymi wypowiedziami osób związanych ze światem muzyki oraz szeroko pojętej kultury. Szczególnie podobają mi się wypowiedzi Sławomira Pietrzykowskiego, który wspomina o pierwszej sesji nagraniowej Czerwonych Gitar dla Radiowej Trójki. Na końcu każdego rozdziału książki można się zapoznać z kalendarium, w którym poznamy najważniejsze wydarzenia z danego okresu twórczości. Dowiadujemy się też o licznych sukcesach zespołu za granicą.

Autem książki jest opis historii Czerwonych Gitar po 1997 roku kiedy to Seweryn Krajewski decyduje się odejść. Nie zabrakło też fotografii, które doskonale portretują wszelkie personalne zmiany w zespole. Na samym końcu książki znajdziemy szczegółowy wykaz nagrań radiowych i płytowych Czerwonych Gitar. Trzeba przyznać, że Roman Stinzing podszedł do zadania ambitnie i bardzo analitycznie. Dzięki jego publikacji możemy poznać fenomen zespołu, który mimo upływu czasu, cały czas gromadzi na koncertach tysiące fanów.

Wydawnictwo: Oskar

http://wydawnictwooskar.pl/

Wyświetlony 2180 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT