sobota, 17 styczeń 2015 17:23

Czesław Nimen ''Czas jak rzeka''

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czesław Niemen Czesław Niemen

17. stycznia mija 11. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych i charyzmatycznych artystów polskiej muzyki rozrywkowej - Czesława Niemena. Do dziś inspiruje on wielu młodych wokalistów. Zawsze cenił sobie swą niezależność i swobodę tworzenia - nawet gdy publiczność nie akceptowała jego artystycznej drogi i nowych. Mimo, że był sławny, to jednak cały czas jego życie było owiane mgłą tajemnicy. Na tą okoliczność warto przeczytać (może pierwszy raz) doskonałą, książkową biografię Czesława Niemena, autorstwa Marka Gaszyńskiego.

 

okładka książki

Nie jest to jednak ani kronika artystycznych dokonań Czesława Niemena ani jego biografia.To tylko portret muzyka, zbudowany z wypowiedzi stykających się z nim ludzi, a także wspomnień i refleksji samego Niemena. Nie było więc moim zamierzeniem podanie wszystkich ważnych faktów z jego życia; nie próbowałem nawet opisać wszystkich jego dzieł i dokonań: koncertów, płyt, nagrań, nagród.Tak właśnie pisze Marek Gaszyński we wstępie do owej biografii artysty.

Czas jak rzeka ma układ chronologiczny: od lat młodości, poprzez pierwsze sukcesy aż po artystyczną dojrzałość i smutny koniec. Atutem książki jest przede wszystkim przytaczanie opinii znanych ludzi, którzy współpracowali lub stykali się z Czesławem. Daje to pełniejszy i bardziej obiektywny obraz jego życiowej drogi. Szczególnie interesujący jest rozdział poświęcony współpracy z przyszłymi muzykami SBB. Gaszyński pokazuje Niemena jako samotnika, którego twórczość nie zawsze była w pełni zrozumiała i doceniana przez odbiorców. Gratką dla sympatyków artysty jest zamieszczenie w książce unikatowych, archiwalnych zdjęć z różnych okresów jego działalności (na przykład z czasów współpracy z Niebiesko  -Czarnymi). Są także wypowiedzi i refleksje samego Czesława Niemena:

... Od zawsze byłem samotnikiem. Nigdy się sobą nie nudzę. To co mnie najbardziej interesuje, mam w domu: malowanie, komponowanie, dłubanie w drewnie.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie cytatów z utworów Niemena jako tytułów poszczególnych rozdziałów książki. W ten sposób zostają opisane kolejne etapy jego artystycznej drogi. Na końcu książki jest umieszczona dokładna dyskografia Niemena(zawierająca między innymi okładki analogowych singli), a także kalendarium.
Pozycję tą można z czystym sumieniem polecić wszystkim tym, którzy znali i cenili Niemena, a także młodym adeptom jego sztuki

Wyświetlony 1055 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT