fbpx
czwartek, 26 listopad 2020 12:33

Michael Jackson

Napisał

Michael Jackson urodził się w 29 sierpnia 1958 roku w Gary w stanie Indiana. Już od dziecka ujawnił się jego wielki talent muzyczny. W drugiej połowie lat 60-tych występował w rodzinnej grupie The Jackson 5, w której był jednym z wokalistów (obok brata Jermaina).

Zespół wylansował takie przeboje jak: ‘’ABC’’, ‘’I want you back’’, ‘’I’ll be there’’, ‘’The love you save.’’ Na początku lat 70-tych Jackson wydał także pierwsze solowe albumy: między innymi ‘’Got to be there’’, ‘’Ben.’’ W 1978 roku dał się poznać jako aktor w filmie ‘’Czarnoksiężnik z krainy Oz’’ (zagrał stracha na wróble). Rok później ukazał się kolejny album Jacksona – ‘’Off the wall.’’ Ta płyta szybko odniosła sukces (znalazły się na niej takie przeboje jak: ‘’Don’t stop ‘till you get enough’’, ‘’Rock with you.’’). W styczniu 1980 roku Jackson zdobył pierwsze nagrody American Music Award za swoje dokonania solowe w kategorii „Najlepszy album Soul/R&B” (za ‘’Off the wall’’).

Wydany w 1982 roku ‘’Thriller’’ odniósł ogromny sukces. Stał się także jednym z najlepiej się sprzedających albumów w historii fonografii! (do dziś ponad 100 milionów). Z niego pochodziły kolejne przeboje: ‘’Beat it’’, ‘’Billy Jean’’(z ognistą gitarową solówką Eddiego Van Halena), tytułowy ‘’Thriller’’, do którego powstał słynny teledysk.

Michael Jackson stał gwiazdą popkultury. Na następny album Jacksona trzeba było poczekać 5 lat. W tym czasie artysta nieustannie koncertował. ‘’Bad’’ umocnił wysoką pozycję Jacksona i stał się świadectwem artystycznego rozwoju. Na płycie znalazły się takie przeboje jak: ‘’Bad’’, ‘’The way you make me feel’’, ‘’I just can’t stop loving you’’, ‘’Dirty Diana’’, ‘’Man in the mirror’’, ‘’Smooth criminal’’, ‘’Leave me alone’’ (do którego powstał wspaniały teledysk). W tym okresie powstał kolejny film z udziałem artysty – ‘’Moonwalk.’’Jackson z mienił też swój wizerunek (w wyniku wypadku przy reklamie Coca -Coli był zmuszony dokonać wielu operacji plastycznych). W wyniku tego jego skóra stawała się coraz bielsza.

W 1991 roku Jackson wydał podwójny album ‘’Dangerous.’’ Odniósł tak samo wielki sukces jak ‘’Bad.’’ Na listy przebojów trafiły kolejne piosenki: ‘’Black or white’’, ‘’Remember the time’’, ‘’Heal the world’’, ‘’Give in to me.’’ W kilku utworach zagrał gościnnie Slash (gitarzysta Guns’n’Roses). W 1995 roku ukazał się album kompilacyjny ‘’HIStory: Past, present and future – Book 1’’, a 2 lata później wydawnictwo ‘’Blood on the dance floor’’, z remiksami starszych piosenek.

W 2001 roku Michael Jackson nagrał ostatni album – ‘’Invincible.’’, który zajął 1 miejsce w trzynastu krajach! Z niego pochodzą hity: ‘’You rock my world’’, ‘’Cry’’, ‘’Butterflies.’’ 7 września i 10 września 2001 Jackson zorganizował specjalne rocznicowy koncerty na okoliczność 30 lat swojej solowej kariery scenicznej. Wzięło w nich udział wielu artystów: Nelly Furtado, Britney Spears, Whitney Houston, Shaggy, Destiny’s Child, Gloria Estefan Liza Minnelli, Slash.

W 2009 roku Jackson ogłosił wielką trasę koncertową pod nazwą ‘’This is it!’’, która miała przynieść aż 50 koncertów zrealizowanych z wielkim rozmachem. Niestety, nie doszło do nich – artysta zmarł 25 czerwca w wyniku zatrzymania akcji serca. Niedługo po śmierci artysty na ekranach kin był wyświetlany film ‘’This is it!’’, dokumentujący przygotowania do zapowiadanej wcześniej trasy koncertowej. Obraz został także wydany w formie DVD. Michael Jackson często był nazywany królem muzyki pop. Jego działalność artystyczna cały czas inspiruje kolejne pokolenia fanów i twórców.

Wyświetlony 3542 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT