fbpx
środa, 12 luty 2020 16:40

Wszyscy święci Balują w Niebie razem z Romualdem Lipko, choć dziś mamy środę.. - Biografia Romualda Lipko

Napisała
Romuald Lipko Romuald Lipko źródło fot. profil fb Krzysztofa Cugowskiego

Pożegnaliśmy wielkiego artystę, muzyka, kompozytora, klawiszowca zespołu Budka Suflera - Romualda Lipko. Chcąc oddać honory jego osobie prezentujemy w dniu dzisiejszym notę biograficzną tego wielkiego muzyka.

Romuald Lipko był Muzykiem przez duże M! Choć z Budki Suflera znamy go jako klawiszowca był on multiinstrumentalistą grał na instrumentach klawiszowych, trąbce oraz gitarze basowej. Po odejściu wokalisty w 1978 roku Cugowskiego z Budki Suflera stał się jej liderem, jednak Romuald Lipko to nie tylko Budka Suflera, komponował również dla innych artystów takich jak np

  • Anna Jantar (Nic nie może wiecznie trwaćDo żony wróćUkład z życiem),
  • Urszula (Dmuchawce, latawce, wiatrMalinowy królZa twoje zdrowie mała),
  • Irena Jarocka (To za małoNie odchodź jeszczeLato dzikich róż),
  • Zdzisława Sośnicka (Aleja gwiazdW kolorze krwiSerce pali się razPowiedz mi panieBędzie co ma być),
  • Izabela Trojanowska (Jestem twoim grzechemWszystko czego dziś chcęNic za nic),
  • Barbara Sikorska (CDNMniejsze złoGramatyka miłościZakochajmy się jak dzieci),
  • Irena Santor (Jak fart, to fartJeszcze kochasz mnie),
  • Maryla Rodowicz (Tak nam słodko, tak nam gorzko)
  • Eleni (Postaw na mnie, a zatrzymam deszcz)

 

Jolka, Jolka pamięta..

Któż by nie znał takich piosenek jak "Jolka Jolka Pamiętasz" czy "Bal wszystkich świętych" - no może młodsze pokolenia nie znają, choć sądzę, że i oni nie raz słyszeli. Dziś grając te utwory na gitarze lub klawiszu będę patrzeć na nie już zupełnie inaczej niż kiedyś - z wielkim sentymentem. Choć utworu "Jolka Jolka.." w pewnym okresie nie lubiłam, ponieważ mam na imię Jolanta, to nigdy nie zapomnę jak tłumy zbierały się przy Scenie Pod Wierzbą przy Teatrze Ziemi Rybnickiej gdy ja grałam na klawiszu i śpiewałam właśnie "Bal wszystkich świętych" i teraz mogła bym od siebie jedynie dodać nucąc "Wszyscy Święci balują w niebie, złoty sypie się kurz, a ja włóczę się znów bez Ciebie i do piekła mam tuż.." I tak już niestety drogi Romualdzie Lipko pozostaje nam włóczyć się dalej przez to życie już bez Ciebie - ale dla wielu będziesz na tej ziemi żył wiecznie bo żyć w nas wszystkich będzie Twoja muzyka!

 

Wyrzucony z Liceum Muzycznego...

Urodził się 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie. Swoją karierę muzyczną zaczynał pod koniec lat 60-tych, zafascynowany zachodnimi zespołami rockowymi, a zwłaszcza Led Zeppelin postanowił założyć własną grupę o nietypowej nazwie Stowarzyszenie Cnót Wszelakich. W tamtym mniej więcej okresie też został wyrzucony z Liceum Muzycznego do którego uczęszczał - za udział w telewizyjnym programie muzycznym! Udało mu się jednak w późniejszym czasie szkołę ukończyć. Gdy do zespołu Romualda dołączył jego szkolny kolega Krzysztof Cugowski grupa zmieniła ostatecznie nazwę na Budka Suflera - z którą to właśnie najbardziej kojarzony jest Lipko. 

 

W "Budce Suflera" bywało różnie..

W skład zespołu Budka Suflera oprócz Romualda Lipko oraz Krzysztofa Cugowskiego wchodzili jeszcze gitarzysta Andrzej Ziółkowski i perkusista Ryszard Siwiec i w takim składzie zespół grał aż do 1971 roku kiedy to Frontmen zespołu (Cugowski) poszedł na studia. Mimo to zespół nadal trwał i miał się całkiem nieźle - wszystko dzięki współpracy z teatrem im. Ostrewy gdzie zespół grał muzykę w spektaklu Fredry "Gwałtu co się dzieje", spektakl odniósł spory sukces i dzięki temu udało się przetrwać czas "bez frontmena". W okresach nieobecności Cugowskiego to właśnie Romuald Lipko pełnił rolę lidera. Co więcej, to on właściwie był głównym kompozytorem grupy i przez to w dużej mierze odpowiadał za jej brzmienie i sukces muzyczny. W grupie były nieporozumienia pomiędzy wokalistą a resztą zespołu, które nasiliły się po nagraniu kolejnej (po debiutanckiej) płyty - wtedy właśnie (w 1978 roku) to Romuald Lipoko został liderem Budki Suflera, wtedy też przesiadł się z basu na instrumenty klawiszowe.

 

Debiuty i sukcesy

 Jesienią 1974 roku kiedy ostatecznie ukształtował się skład zespołu zainspirowani tragiczną śmiercią dwóch polskich himalaistów nagrali utwór - "Cień wielkiej góry" jak się później okazało jeden ze swych największych przebojów wszech czasów. Do nagrania debiutanckiego albumu zaproszono żeński zespół Alibabki oraz Czesława Niemena. Pojawiła się także sekcja instrumentów smyczkowych. Niemen zagrał dwie partie instrumentalne do suity "Szalony koń" wnosząc do nagrań charakterystyczny dźwięk swojego rzadkiego jak na owe czasy w Polsce instrumentu - Mooga, (pozostałe partie na tym instrumencie dograł Marek Stefankiewicz). Ten debiutancki krążek okazał się niesamowitym sukcesem zbierając pozytywne opinie krytyków, pojawiły się nawet zaproszenia z zagranicy. Kolejna płyta ("Przechodniem byłem między wami") nie miała jednak już takiego polotu i efektu WOW jak powiedzieli byśmy dziś, brzmienia były znacznie cięższe w porównaniu do debiutanckiego krążka a nagranie słabsze jakościowo i technicznie i rozpoczął się okres w którym Budka już nie odnosiła tak dużych sukcesów i wtedy właśnie Lipko rozpoczął współpracę z innymi artystami, którzy odnosili sukcesy dzięki niemu - to z pewnością dawało siłę i inspirowało. 

 

Stan wojenny za ostatni grosz

Budce Suflera udało się ponownie wbić na szczyty list przebojów dzięki wydaniu płyty "Za ostatni grosz" po czym nastąpiły kolejne przetasowania w składzie zespołu. Zespół nagrał teledysk do "Grosza" i rozpoczął trasę koncertową która miała być wielkim sukcesem - jednak wprowadzenie stanu wojennego zatrzymało skutecznie te plany.

 

Powrót Cugowskiego

Z powodu problemów z głosem, w roku 1982 Romuald Czystaw został zmuszony opuścić zespół. W ramach poszukiwań jego następcy, Lipko zaprosił do zespołu Felicjana Andrzejczaka. Postanowiono nagrać próbnie kilka piosenek. I tak powstał przebój Jolka, Jolka pamiętasz…, Noc komety (cover utworu "Time To Turn" niemieckiej grupy Eloy) i Czas ołowiu. "Jolka…" spodobała się w Holandii i tamtejsza wytwórnia zaproponowała wydanie singla w wersji angielskiej. Z powodów językowych, w nagraniu Andrzejczaka zastąpił Cugowski. Ta wersja (zatytułowana "Lifeline" została potem wydana na minialbumie American Tour.*źródło last.fm Ponieważ zbliżało się 10-cio lecie zespołu postanowiono nagrać dwie płyty i rozpoczęły się rozmowy z Krzysztofem Cugowskim o ponownym powrocie do zespołu - tym razem już na stałe.

 

Wielka Ameryka

Na przełomie lat 80. i 90 grupa sympatyków zaprosiła zespół do USA. Lipko grał wtedy wraz z zespołem na zorganizowanej przez Polonię trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do kraju zespół z nową energią wkroczył w fazę ogromnej popularności, dzięki płytom "Cisza" (1993) oraz "Nic nie boli tak jak życie". Głównym kompozytorem muzyki oczywiście był Romuald Lipko.

 

Jaki jeszcze był Lipko?

W trakcie jego kariery muzycznej współpracował również z zagranicznymi muzykami wystąpił m.in w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall w 1999 roku oraz otrzymał zaproszenie do udziału w sesji nagraniowej w Village Studio w Los Angeles współpracując z Gregiem Phillinganesem (grającym wcześniej m. in. ze Steviem Wonderem i Michaelem Jacksonem). Jego cechą charakterystyczną było zamiłowanie do ekscentrycznych ubiorów w jednym z wywiadów przyznał nawet, że szczególnie udanym zakupem był kolorowy krawat z papugą. Mimo długiej kariery i stylu godnego gwiazdy rocka wiódł dość spokojne życie u boku swojej żony i syna wspiera również wielokrotnie akcje charytatywne Caritasu co czyniło go nie tylko wielkim muzykiem ale również i człowiekiem wielkiego serca.

 

Na koniec

Od jakiegoś czasu Romuald Lipko zmagał się z chorobą nowotworową, zmarł w nocy 5/6 lutego 2020 mając 69 lat. Dziś został pochowany w Lublinie na cmentarzu przy ul. Lipowej. Na koniec mszy świętej jego przyjaciele z Budki Suflera wykonali na żywo piosenkę „Czas ołowiu”.

 

Dla Portalu Muzycznego NutaFM.pl
- red. nacz. Jolanta Bigos

Budka Suflera & Felicjan Andrzejczak - Jolka, Jolka pamiętasz... (Opole 2004)

 

Budka Suflera - Bal wszystkich świętych (official video)

 

Budka Suflera - Takie tango (official video)

Wyświetlony 2473 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT