fbpx
środa, 15 kwiecień 2015 06:18

Percy Sledge ''Odszedł geniusz soulu''

Napisał
Percy Sledge Percy Sledge

Dziś światem muzyki wstrząsnęła smutna wiadomość – w wieku 70 lat zmarł Percy Sledge. Ten wybitny wokalista odniósł wielką sławę już w latach 60-tych dzięki wielkiemu przebojowi ‘’When a man loves a woman.’’ Ta podniosła i emocjonalna ballada szybko weszła do kanonu muzyki popularnej.

Znany krytyk muzyczny, Dave Marsh, powiedział o utworach Percy’ego Sledge’a: To klasyczne kompozycje romantyczne ostatnich kilku wieków.

W 1966 roku nagranie stało się wielkim przebojem i szybko dotarło do 1. miejsca amerykańskiej listy przebojów. Utwór stał się czymś na kształt soulowego hymnu pokoleń. Sukces odniosły także piosenki ‘’It tears me up’’, ‘’Take time to know her’’ oraz ‘’Cover me.’’ Co ciekawe te kompozycje cieszyły się dużą popularnością nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w Niemczech i w Afryce (artysta dawał tam nawet 100 koncertów rocznie!).

Percy Sledge z powodzeniem kontynuował swą karierę w kolejnych latach. W 1980 roku piosenka ‘’When a man loves a woman’’ ponownie trafiła na 1. miejsce Top 10 listy przebojów w Wielkiej Brytanii. W 1994 roku ukazał się ważny w karierze artysty album ‘’Blue night’’ z udziałem takich gwiazd jak Bobby Womack, Steve Cooper oraz Mick Taylor. Za tę płytę Percy dostał nagrodę Grammy w kategorii ‘’Najlepszy album bluesowy.’’ Kolejny krążek artysty ‘’Shining through the rain’’ zapewnił mu miejsce w Rock & Roll Hall Of Fame. W 2011 roku artysta koncertował z samym Cliffem Richardem.

Odszedł wyjątkowy wokalista, obdarzony wielkim talentem i osobowością. Jego twórczość inspirowała największe gwiazdy muzyki soul.

http://en.wikipedia.org/wiki/Percy_Sledge

Wyświetlony 6529 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT