fbpx
środa, 25 listopad 2020 01:54

25 listopada - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Napisała

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Rzadko poruszamy tematy typowo społeczne ale ten jest szczególny tym bardziej, że ostatnio wiele się dzieje złego w kontekście praw kobiet, dlatego dziś chcemy przekazać swoje poparcie wszystkim kobietom walczącym o swoje prawa. Składamy też życzenia m.in Katarzynie Popowskiej - w artykule jeden z jej teledysków.

W 1960 na zlecenie dyktatora Dominikany Rafaela Leónidasa Trujillo zostały zamordowane trzy stojące na czele opozycji siostry Mirabal dlatego właśnie w 1999 roku ONZ ustanowiła rocznicę ich śmierci międzynarodowym dniem walki z przemocą wobec kobiet. Czy dzisiejsza sytuacja w Polsce może być odniesiona do zamordowania tych trzech sióstr stojących na czele opozycji? Do czego dąży nasza obecna władza? Te pytania pozostawiamy bez odpowiedzi do rozważenia każdemu z was. My całym sercem wspieramy i popieramy Ogólnopolski Strajk Kobiet i akcje protestacyjne, które mimo pandemii mają miejsce. Kto by pomyślał że w XXI wieku kobiety będą musiały wychodzić na ulice aby znów walczyć o swoje prawa...

Przemoc wobec Kobiet to jednak nie tylko odbieranie im praw, to także przemoc domowa, która niestety bardzo często ma płeć i zbyt mało się o niej mówi. Przemoc domowa najczęściej dotyka kobiety, ale dotyka też i dzieci pośrednio lub bezpośrednio. Wielu ludzi ciągle zapomina, że bycie przez dziecko świadkiem przemocy to również przemoc wobec niego samego. Zapomina się też, że przemoc, to nie tylko bicie, oprócz przemocy fizycznej mamy jeszcze kilka rodzajów przemocy np przemoc psychiczna, ekonomiczna, emocjonalna. Nie będziemy się tutaj jednak zagłębiać w szczegóły tego zjawiska, ale chcemy z okazji dzisiejszego Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet wesprzeć na facebooku akcję społeczną >>MAMY MÓWIĄ DOŚĆ<< obserwując ten fanpage poznasz historię wielu kobiet, które zmagały się z różnymi rodzajami przemocy domowej i zobaczysz, że odejście od oprawcy niestety w Polsce nie kończy problemu, ponieważ PAŃŚTWO NIE DZIAŁA w tym zakresie niemal wcale. Teraz na dodatek obecny rząd PIS podjął działania w kierunku wypowiedzenia tzw "Konwencji Stanbulskiej" która dotyczy właśnie przeciwdziałania przemocy. To straszne i zarazem okropnie smutne, że rządzący w europejskim kraju w XXI wieku tak bardzo chcą odbierać kobietom elementarne prawa i to, że ciągle musimy o te prawa walczyć. 

 

 Wracając do spraw muzycznych mamy dla was dziś teledysk solenizantki Kasi Popowskiej, która właśnie dziś kończy 31 lat. Teledysk miał swoją premierę całkiem nie dawno bo 7 sierpnia 2020 - uciekająca panna młoda całkiem nieźle wpisuje się w dzisiejszy temat Przemocy wobec Kobiet, bo warto czasem zastanowić się o jeden raz więcej zanim powie się słynne TAK.

 

Wszystkim solenizantom którzy dziś obchodzą swoje urodziny składamy najserdeczniejsze życzenia, a 25 listopada urodzili się: 

 

1989 - Kasia Popowska, polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka

1989 - Tom Dice, belgijski piosenkarz

1986 - Katie Cassidy, amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka

1971 - Christina Applegate, amerykańska aktorka, piosenkarka

1970 - Katarzyna Kownacka, polska aktorka, pieśniarka, animatorka kultury

1968 - Erick Sermon, amerykański raper, producent muzyczny

1968 - Jairo Guedes, brazylijski gitarzysta, członek zespołów: Sepultura, The Mist, Overdose, Eminence i The Southern Blacklist

1966 - Tim Armstrong, amerykański gitarzysta i wokalista punkowy

1964 - Mark Lanegan, amerykański wokalista, autor tekstów

1959 - Steve Rothery, brytyjski gitarzysta, członek zespołu Marillion

1958 - Adam Kruszewski, polski śpiewak operowy (baryton)

1957 - Leszek Cichoński, polski gitarzysta, wokalista bluesowy, kompozytor, aranżer

1952 - Stanisław Krupowicz, polski kompozytor

1951 - Janusz Sztyber, polski wokalista, aktor, lektor, tłumacz

1940 - Percy Sledge, amerykański muzyk, piosenkarz (zm. 2015)

1936 - Trisha Brown, amerykańska choreografka, tancerka (zm. 2017)

1933 - Katarzyna Morawska, polska muzykolog (zm. 2020)

1928 - Etta Jones, amerykańska wokalistka jazzowa (zm. 2001)

1924 - Paul Desmond, amerykański saksofonista jazzowy (zm. 1977)

1922 - Ilja Hurník, czeski pianista, kompozytor (zm. 2013)

1862 – Ethelbert Nevin, amerykański pianista, kompozytor (zm. 1901)

1856 – Siergiej Taniejew, rosyjski kompozytor (zm. 1915)

1952 - Paul Hillemacher, francuski pianista, kompozytor (zm. 1933)

1839 – Stanisław Duniecki, polski kompozytor (zm. 1870)

 

Dla Portalu NutaFM.pl

- red. nacz. Jolanta Bigos

Wyświetlony 1319 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT