fbpx
środa, 12 listopad 2014 11:49

Kartki z muzycznego kalendarza. Muzyczne Kalendarium, cz.5

Napisane przez Appassionata
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kartka z muzycznego kalendarza cz.5 Kartka z muzycznego kalendarza cz.5

Co ważnego wydarzyło się w świecie muzyki lata temu? Który artysta ma dziś urodziny, a kto tego dnia zmarł? Wszystkiego dowiesz się z Muzycznego Kalendarium portalu Nuta FM! Muzykę definiują nie tylko dźwięki, ale też pamięć o ludziach i ich dziełach.

 

Po dłuższej przerwie Kalendarium wraca – tym razem w odsłonie patriotycznej. Za nami Święto Niepodległości, jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu Polaków. Jako patriotka również postanowiłam wnieść nieco do celebrowania uroczystości. Aktualny numer kalendarium prezentuje daty dotyczące tylko (i wyłącznie!) polskich muzyków oraz wydarzeń w polskiej muzycy.

Rozpocznijmy akcentem biograficznym. 10 listopada 1927 roku urodził się Edmund Fetting. To przede wszystkim aktor (filmowy, teatralny, telewizyjny), okazjonalnie też piosenkarz. Jest znany przede wszystkim z filmów Lokis. Rękopis profesora Wittembacha, (1970), Głos ma prokurator (1965) i Śmierć prezydenta (1977). Jako prezenter radiowy prowadził w latach 60. audycję Radiowe Studio Piosenki. A czym zapisał się w historii polskiej muzyki? W latach 1947-48 kierował zespołem jazzowym Marabut. Jednak jego najbardziej znane piosenki to wykonania solowe - Ballada o pancernych (z serialu Czterej pancerni i pies) oraz ballada Nim wstanie dzień z filmu Prawo i pięść. Posłuchajmy majestatycznego basu pana Fettinga w piosence filmowej.

 

Edmund Fetting, Nim wstanie dzień

 

 

11 listopada – o tym dniu nikomu nie trzeba przypominać. 11 listopada 1918 roku rozejm w Compiegne zakończył I wojnę światową. W efekcie pokojowych rokowań Polska odzyskała niepodległość. Przez prawie 100 lat bardzo zmieniła się nasza mentalność narodowa. Czy wolność znaczy dla nas tyle samo co dla naszych ojców i dziadków, którzy walczyli o ten kraj? Wczorajszy Marsz Niepodległości znów zakończył się zamieszkami, które próbowała tłumić policja. Rok wcześniej na Placu Zbawiciela zapłonęła tęcza - instalacja Julity Wójcik. Czy tak powinna wyglądać niepodległa Rzeczpospolita Polska? Odpowiedź na to pytanie zostawiam Wam. A jako muzyczny smaczek - piosenka Plac Zbawiciela. Śpiewa Skubas z płyty Brzask.

 

Skubas, Plac Zbawiciela

 

 

Kolejny dzień pod znakiem muzyki klasycznej. 12 listopada 2010 roku w wieku 77 lat zmarł Henryk Mikołaj Górecki – jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich kompozytorów. W 1958 roku zadebiutował na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Wykonano tam jego Epitafium op.12 na chór mieszany i zespół instrumentalny. Zaczął jako radykalny awangardzista, skończył na ekspresji prostej, lecz bardzo wyrazistej. Jego najważniejsze utwory to Scontri op.17 na chór i orkiestrę, Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową, Muzyka staropolska op.24 na instrumenty dęte blaszane i smyczki. Serca słuchaczy w Polsce i na świecie podbiła jednak III symfonia – Symfonia pieśni żałosnych na sopran solo i orkiestrę. Posłuchajmy II części. Tekst to słowa wyryte w celi zakopiańskiego Palace przez Helenę Błażusiak, więzioną przez gestapo w 1944 roku.

 

Henryk Mikołaj Górecki, Symfonia Pieśni żałosnych - Lento a Largo. Tranquillisimo.

 

 

Kilkadziesiąt lat temu Szwedzi rzucili Polskę na kolana. I nie był to wcale potop szwedzki! 13 listopada 1976 roku w polskim programie Studio 2 miał miejsce recital zespołu ABBA. Kwartet po sukcesie płyty Arrival stał się rozpoznawalny na świecie, a muzykom zależało na promocji. Przyjazd zespołu do Polski za czasów Edwarda Gierka był ogromnym wydarzeniem! Co ciekawe, to jak dotąd jedyny koncert kwartetu w Polsce. Muzycy z zespołu ABBA bardzo chwalili naszą produkcję – ich zdaniem lepszą od zachodnich. Specjalnie dla Was początek archiwalnego nagrania TVP. Dancing Queen z 6-metrowych schodów.

 

ABBA w Studio 2 - Dancing Queen

 

 

14 listopada 2002 roku polski zespół Myslovitz otrzymał nagrodę MTV European Music Award w kategorii Best Polish Art 2002. Zespół powstał w 1992 roku w Mysłowicach z inicjatywy wokalisty Artura Rojka. W 2002 roku na rynku muzycznym pojawiła się płyta Korova Milky Bar. Myslovitz wystąpił z tym materiałem na kilku europejskich festiwalach. W efekcie zespół w tym samym roku otrzymał nagrodę MTV – razem z Eminemem, Kylie Minogue, Linkin Park i Coldplay. Płyta Korova Milky Bar wkrótce potem została wydana w wersji anglojęzycznej. Przenieśmy się na chwilę do mlecznego baru Korova, w świat onirycznego absurdu.

 

Myslovitz, Bar Mleczny Korova

 

 

15 listopada 1991 roku zmarła Marta Mirska, a właściwie Alicja Nowak-Reiniger. Jej aksamitny alt święcił największe triumfy w latach 40. i 50. Karierę piosenkarki rozpoczęła tuż przed wybuchem II wojny światowej w Teatrze Rewiowym Ali-Baba. Zasłynęła nostalgicznym tangiem Pierwszy siwy włos z 1957 roku. Muzykę skomponował Henryk Hubertus Jabłoński. Podczas premiery tej piosenki Marta Mirska bisowała ją aż czternaście razy. Może posłuchamy?

 

Marta Mirska, Pierwszy siwy włos

 

 

16 listopada 1984 roku w Operetce Warszawskiej miała miejsce premiera musicalu Boso, ale w ostrogach z muzyką Jana Tomaszewskiego. Scenariusz napisał Ryszard Pietruski na podstawie autobiograficznej powieści Andrzeja Stasiuka o tym samym tytule. Nie dotarłam do nagrań musicalowych, ale możemy posłuchać utworu z repertuaru Andrzeja Stasiuka (był też pieśniarzem).

 

Stanisław Grzesiuk, Ballada o Felku Zdankiewicz

 

 

Mam nadzieję, że spodoba się Wam kolejna, patriotyczna odsłona Muzycznego Kalendarium. Na kolejny odcinek zapraszam za tydzień (mam nadzieję!). Zachęcam serdecznie do komentowania i dzielenia się swoimi sugestiami. Może jakieś propozycje zmian?

A tymczasem – do przeczytania!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla portalu NutaFM - Appassionata

Wyświetlony 2121 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT