poniedziałek, 18 sierpień 2014 20:55

Woodstock '69

Napisane przez Sentymentalna
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na początku sierpnia w Kostrzynie nad Odrą odbył się dwudziesty Polski przystanek Woodstock, na którym pojawili się tacy artyści jak Skid Row, Accept, T. Love, czy Ania Rusowicz. Jednak historia tego festiwalu sięga nieco dalej niż połowa lat 90. Pierwszy odbył się w Stanach Zjednoczonych w 1969 roku, dokładnie czterdzieści pięć lat temu w dniach 15-18 serpnia.

 

Woodstock był i wciąż jest wydarzeniem przyciągającym mnóstwo młodych ludzi. Tacy właśnie zorganizowali go pod koniec lat 60. John Roberts, Joel Rosenman, Artie Kornfeld i Mike Lang z początku planowali wybudować studio nagraniowe dla muzyków rockowych, jednak ostatecznie postanowili zorganizować trzydniowy festiwal muzyczny. Miejscem idealnym okazał się park przemysłowy w Walkill w stanie Nowy Jork. Pozornie idealnym bo mieszkańcy miasta za żadne skarby nie chcieli u siebie zgrai hipisów. Władze kategorycznie zakazały organizacji festiwalu Woodstock na terenie Walkill. W sklepach nie chciano sprzedawać więcej biletów, negocjacje z muzykami nie przebiegały najlepiej. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło- Max Yasgur zaoferował nowe miejsce czyli farmę mleczną w Bethel liczącą 600 akrów. Przed rozpoczęciem pojawiły się problemy związane ze zmianą lokacji i nie tylko… Dwa dni przed rozpoczęciem na teren festiwalu wdarło się około 500 tysięcy ludzi. Organizatorzy zostali więc zmuszeni do wycofania opłat za wstęp. Tak jest, jak wiemy, po dziś dzień.

Pomimo wielu przeszkód, pierwszy festiwal Woodstock rozpoczął się prawie o planowanym czasie. Otworzył go Richie Havens, który zagrał między innymi utwór Freedom i bisował… siedem razy. Następnie wystąpili Joe McDonald, John Sebastian, Tim Hardin, Arlo Guthrie. Pierwszy dzień zakończyła folkowa pieśniarka Joan Baez, drugi zaś rozpoczął się dopiero po północy występem zespołu Quill. Po nich wystąpili czołowi wykonawcy tacy jak Canned Heat, Janis Joplin, Creedence Clearwater Revival, The Who, czy Jefferson Airplane.

Ostatniego dnia wszystko przesunęło się o, uwaga… dziewięć godzin! Jimi Hendrix, który nalegał, aby być ostatnim występującym miał wyjść na scenę o północy, a nastąpiło to dopiero o dziewiątej rano następnego dnia czyli w poniedziałek. Do tego czasu wielu uczestników opuściło farmę, między innymi ze względu na rozpoczęcie tygodnia roboczego. Cofnijmy się jednak do godziny 14 w niedzielę kiedy to rozpoczął się koncert Joe Cockera. Gdy wokalista skończył piąty utwór, rozszalała się burza, która przerwała wydarzenie na kilka godzin. Koncerty wznowiono około 18. Zagrali wtedy Country Joe and the Fish, a następnie Ten Years After i The Band. Tego dnia na scenie pojawili się też między innymi Crosby, Stills, Nash & Young i Johnny Winter. Set Jimiego Hendrixa trwał dwie godziny, a wysłuchało go około 80 tysięcy osób, przy czym początkowo tłum był aż 400 tysięczny.

Organizacja festiwalu rozpoczęła się od problemów, problemami także się zakończyła. Przeciwko organizatorom wytoczono siedemdziesiąt procesów sądowych. Oprócz tego ciążył na nich również dług w wysokości ponad miliona dolarów. Nie wiadomo jak sprawa by się zakończyła gdyby nie niebywały sukces jaki czterej młodzi mężczyźni odnieśli, nie zdając sobie z tego początkowo sprawy. Koncertowe nagranie sprzedało się tak dobrze, że pokryło dużą część długu. Ostatecznie wyniósł jednak znacznie mniej bo 100 tysięcy dolarów.

Dziś pierwszy festiwal Woodstock jest już legendą. Chyba wszyscy zgodzimy się, że Roberts, Rosenman, Kornfeld i Lang wiele poświęcili, by doszedł do skutku, musząc do tego ponieść dodatkowe koszty. Jednak myślę, że większość z nas przyzna, że to wszystko było warte zachodu. Zwłaszcza, że przynajmniej polski przystanek Woodstock to nie tylko dobra zabawa ale też program edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować, czy Akademia Sztuk Przepięknych czyli miejsce ważnych rozmów (np. o wolności). Co roku przyciąga tłumy i tworzy wspomnienia. Do zobaczenia więc w 2015!


zdjęcia: librarising.com, topfoto.co.uk, antiwarsongs.org, crosstowntorrents.org

źródła: history1900s.about.com, the60sofficialsite.com, wosp.org.pl

Wyświetlony 1475 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT