fbpx
czwartek, 10 lipiec 2014 15:27

50 urodziny A Hard Day's Night

Napisane przez Sentymentalna
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
A Hard Day's Night A Hard Day's Night

Gdyby spytać z czym kojarzy się Liverpool, wielu z nas zapewne wymieniłoby grupę The Beatles. Słynna czwórka składająca się z Paula McCartneya, Johna Lennona, George’a Harrisona i Ringo Starra przeszła do historii jako niewątpliwie jeden z najsłynniejszych zespołów wszech czasów. Beatlesi mają na swoim koncie trzynaście albumów studyjnych oraz pięć filmów. Płyta A Hard Day’s Night oraz obraz filmowy o tym samym tytule obchodzą dzisiaj pięćdziesięciolecie wydania.

 

Tytuł powstał w okresie gdy Beatlesi zwykli pracować całymi dniami, a nie raz i nocami. Po skończeniu nagrywania Ringo Starr oznajmił it’s been a hard day… ale po chwili, orientując się, że jest już ciemno, dodał: night! To wyrażenie, zanim stało się tytułem piosenki, albumu oraz filmu, a w 2003 roku także hotelu w Liverpoolu, zostało najpierw użyte przez Johna Lennona w jego książce In His Own Write.

Album A Hard Day’s Night jest trzecim w dorobku zespołu. Wśród trzynastu utworów znajdują się między innymi oczywiście A Hard Day’s Night, And I Love Her oraz Can’t Buy Me Love autorstwa Paula McCartneya (nagrany jako pierwszy). Jednak większość piosenek napisał John Lennon. Tekst do tytułowego utworu, którego zapisał na odwrocie kartki urodzinowej, można oglądać w Muzeum Brytyjskim w Londynie.

Film A Hard Day’s Night jest po dziś dzień uważany za jeden z najbardziej wpływowych obrazów muzycznych w historii. Czarno-biała komedia w reżyserii Richarda Lestera opowiada o życiu słynnych Liverpoolczyków. Fabuła obejmuje takie zdarzenia jak ucieczka przed fanami, przygotowania do koncertu i… poszukiwanie zaginionego w akcji Ringo. W A Hard Day’s Night każdy z Beatlesów został przedstawiony jako indywiduum, co było sporą odmianą po postrzeganiu ich jako zgranej grupy.

Choć od wydania A Hard Day’s Night minęło już pięćdziesiąt lat, Beatlesi wciąż mają rzesze fanów i wciąż są uważani za jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy zespół wszech czasów. Mimo, że nie ma już z nami Johna Lennona i George’a Harrisona, pozostali Beatlesi kontynuują kariery muzyczne, przypominając o świetności grupy. Mam jednak przeczucie, że o The Beatles usłyszy jeszcze kilka dobrych pokoleń i tego też im życzę.

U nas do posłuchania najnowszy teledysk Paula McCartney'a - Early Days

 

 


fot. rollingstone.es

źródła: Songfacts.com ; Beatlesbible.com ; Wikipedia.org

Wyświetlony 1813 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT