fbpx
poniedziałek, 16 listopad 2020 19:48

DYLEMATY FINANSOWANIA KULTURY

Napisał

Kultura to dobro narodowe. Przynajmniej tak zawsze uważano. Niespodziewany atak pandemii wywrócił różne aspekty naszego życia do góry nogami. Ucierpiało wiele sektorów społecznych – także ten kulturalny. Odwołane koncerty, imprezy muzyczne, zamknięte (zupełnie lub częściowo) kina, teatry, opery. To smutna rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy.

A trzeba pamiętać, że dla wielu twórców działalność kulturalna to główne i nieraz jedyne źródło utrzymania. Rząd wyszedł zatem z inicjatywą pomocy artystom przyznając dotacje. Pojawia się jednak pytanie – czy owe działanie zostało dobrze przemyślane?

Na stronie www.gov.pl ostała zamieszczona lista podmiotów, które mają zostać dofinansowane. W związku z tym na forach i stronach internetowych pojawiło się wiele krytycznych uwag. Zastrzeżenia budziły wielkości kwot przyznanych poszczególnym artystom:

1 894 670 zł dla Golec Fabryka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa

500.000 zł dla Kamila Bednarka

499. 000 zł dla Grzegorza Hyżego

150.000 zł dla Sławomira Świerzyńskiego (lidera disco polowego Bayer Full)

 

Znaleźli się też tacy artyści, jak Kazik Staszewski (Kult), który zabrał głos w tej sprawie:

Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy go o to poprosili. Nie nam oceniać, kto jest w tak tragicznej sytuacji, by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności, to niech biorą jak dają. My nie prosiliśmy, choć sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. Po pierwsze są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy, po kilkanaście godzin na dobę, tyrają ratując ludzkie życie za psi grosz. Po drugie rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje, to znaczy, że przedtem komuś zabrał…. Tak. Potrzebujemy wsparcia. Jeśli chcesz nas wesprzeć, to kup naszą ostatnią płytę z CD i DVD z koncertu na Polandrock 

 

Z dotacji zrezygnował także wokalista grupy Perfect, Grzegorz Markowski:

W piątek opublikowano listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. Pojawia się tam informacja, że managament Perfectu otrzyma ponad 500 000 złotych. Chciałbym wszystkich zainteresowanych poinformować, że pieniądze te nie są dla mnie, ani członków zespołu, techników, całego naszego teamu. To pieniądze wyłącznie dla manager Perfectu i jej agencji. My jako zespół nie mieliśmy najmniejszego zamiaru starać się o te dotację. Nie wiedzieliśmy o takich planach. Całe życie graliśmy, koncertowaliśmy. Niemoralnym byłoby w naszej ocenie ubieganie się o tak wielkie pieniądze, gdy w Polsce jest obecnie tak strasznie dużo ludzi, którzy potrzebują ich sto razy bardziej.’’ Ostatnio do tych niejasności ustosunkował się sam minister kultury prof. Gliński: ‘’Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy anty celebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat.

 

Pozostaje więc czekać na dalszy rozwój wydarzeń i liczyć na to, że trudna sytuacja w sektorze kultury (i nie tylko) szybko się poprawi.

 

@Edit (18.11.2020): Ministerstwo wstrzymało dotacje w związku z licznymi obiekcjami, ale nie wycofuje się z nich całkowicie, zamierza jeszcze raz rozpatrzyć wnioski celebrytów.

 

Dla Portalu Muzycznego NutaFM.pl
- Marcin Mlek

Wyświetlony 1281 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT