fbpx
poniedziałek, 19 marzec 2018 10:00

Tomasz Chada nie żyje

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Tomasz Chada nie żyje. Miał 39 lat. Zmarł w niedzielę 18.03.2018r.

Śmierć rapera zatrzęsła światem polskiego hip-hopu.

Chada trafił do szpitala już w środę 14.03.2018r. Z tego powodu odwołano jego trasę koncertową.

O śmierci Chady poinformowali fanów jego przyjaciele ze Step Records.

Tomasz Chada był jedną z ostatnich legend w świecie polskiego rapu. Nic więc dziwnego, że informacja o śmierci 39-latka dla fanów tej muzyki była istnym szokiem.

Jak podała "Gazeta Wyborcza", Chada w środę 14 marca trafił do szpitala w Mysłowicach z bardzo poważnym urazem kręgosłupa. Obrażeń doznał po tym, jak wyskoczył z okna na trzecim piętrze. Pojawiły się też doniesienia o zażyciu przez rapera środków odurzających.

Według relacji "Gazety" twórca w niedzielę (18 marca) wszczął w placówce awanturę i zaczął niszczyć sprzęt szpitalny. Wezwano policję, a następnie zdecydowano o przewiezieniu go do szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Raper zmarł tam podczas badań na izbie przyjęć.
Niektórzy zaczęli twierdzić, że jego śmierć nie była przypadkowa. Raper w jednym ze swoich utworów „Skłócony z życiem” zastanawiał się, co by było gdyby podzielił los Magika.

Komentarz jego byłej partnerki (Gabi Gawryszewska) może wywołać jeszcze większą burzę...

Kobieta zdradziła, że nie była to jego pierwsza próba samobójcza, bo raper od lat zmagał się ze swoimi demonami i samotnością.
"Szkoda mi go jako człowieka. Niestety, nałóg zabija. Myślę, że problem tkwił w jego nałogu. To był bardzo dobry człowiek. Tylko był bardzo pogubiony. To nie była jego pierwsza próba samobójcza. Jak byłam w nim w związku to miał także kilka prób, też walczyłam o jego życie" - wyznała w rozmowie z serwisem pikio.pl.

Chada był też bardzo samotny i to mogło doprowadzić go do ostateczności.

"Miał dużo bliskich osób, ale jak przychodziły święta, to nie miał z kim ich spędzić. Miał mnóstwo osób wokół siebie, ale tak naprawdę był samotny." - dodała.

Chada wychowywał się na warszawskim Grochowie a swoją raperską karierę rozpoczął w wieku 17 lat. Wówczas nagrał debiutancki utwór pt. „W-WA miasto stołeczne”, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez grochowskich rówieśników. Tomasz szybko zyskał uznanie hip-hopowoego świata i w niedługim czasie, bo już rok później, udało mu się nagrywać z grupą Molesta. - Na przełomie lat 1998/1999 Chada wraz z inną legendą polskiego rapu Kaczym (jednym z członków pierwszego składu Molesty), założył duet „Proceder”, którego wspólny album był swego czasu jednym z najbardziej oczekiwanych wydawnictw na polskiej scenie. Los sprawił jednak , że drogi obu panów musiały się rozejść i płyta mimo licznych zapowiedzi nigdy się nie ukazała - czytamy w jego biografii. Później Tomasz Chada współpracował m.in. z Dj 600V, Tede, Sokołem czy Peją. Nie obeszło się jednak bez kłopotów z prawem. W 2009 roku na parę dni przed premierą solowego albumu Chady, zatytułowanego „Proceder”, sąd odwiesił artyście wyrok 22 miesięcy pozbawienia wolności. Muzyk został umieszczony w Zakładzie Karnym w Bydgoszczy.

Chada był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci na polskiej scenie hip-hopowej. Przez jednych ceniony, przez innych znienawidzony. Z pewnością raper był jednak jednym z najbardziej rozpoznawalnych reprezentantów gatunku w Polsce. Co warto zauważyć, jego śmierć w dniu 18 marca 2018 roku zbiegła się z bardzo ważną dla fanów hip-hopu rocznicą. W tym samym dniu przypadła bowiem 40. rocznica urodzin Magika – reprezentanta kultowych składów Kaliber 44 i Paktofonika.

Magika i Chadę łączy jednak nie tylko ta konkretna data. Chada odebrał sobie życie w dokładnie taki sam sposób, jak 26 grudnia 2000 roku zrobił to Magik. Przypomnijmy, że ten w zaledwie osiem dni od premiery debiutanckiego krążka Paktofoniki wyskoczył z okna swojego mieszkania mieszczącego się na dziewiątym piętrze bloku. W stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala, gdzie zmarł.

----------------------------------------------

Dla Portalu NutaFM - Goofy

żródła: pomorska.pl, rmfmaxxx.pl, eska.pl, Gazeta Wyborcza

Wyświetlony 3232 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT