Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nuta/components/com_k2/models/item.php on line 763

Zmarł David Bowie

Napisała  poniedziałek, 11 styczeń 2016
David Bowie David Bowie
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

10 styczeń 2016 - David Bowie zmarł dziś w spokoju, otoczony przez rodzinę, po 18 miesiącach zaciętej walki z chorobą - ta smutna informacja została przekazana przez rzecznika artysty. Legendarny muzyk miał 69 lat.

David Bowie urodził się w 1947 roku w Brixton. W wieku trzynastu lat złapał za saksofon, a potem wszystko potoczyło się dość szybko. Do świata popu wprowadziły go pierwsze zespoły, w których występował: The Kon-Rads, The King Bees, the Mannish Boys and the Lower Third. Szał rozpoczął się w 1969 roku, kiedy to na szczyty list przebojów wdarł się utwór "Space Oddity". W latach 60-tych Bowie eksperymentował z buddyzmem, aktorstwem, czy pantomimą.

 

Pierwszy album Bowiego, zatytułowany po prostu "David Bowie", ukazał się w 1967 roku; drugi, "Space Oddity" - w 1969. "The Man Who Sold the World" został wydany w 1971 roku i mówi się, że wraz z tym krążkiem narodził się glam rock, tak mocno przecież kojarzony z artystą. Właśnie lata 70 były dla niego erą glam, erą Ziggy'ego Stardusta, ale również eksperymentów z narkotykami. Został jednym z najbardziej szokujących i oryginalnych muzyków tamtych czasów. Wiemy jednak, że również i w późniejszych latach nie przestawał zaskakiwać.

Bowie wydał 25 albumów studyjnych, w tym "Blackstar", który premierę miał zaledwie dwa dni temu, współpracował z takimi artystami jak Mick Jagger, Queen, Lou Reed, Brian Eno, czy Tony Visconti. Przybierał najróżniejsze twarze - zarówno muzycznie, jak i wizualnie. Inspirował, inspiruje i zapewne wciąż będzie inspirował pokolenia artystów i nie tylko. Zapewne wszyscy znamy takie utwory jak "Ziggy Stardust", "Let's Dance", "Heroes", "Space Oddity", "Life on Mars?", czy "Starman". Można by jeszcze długo wymieniać i długo pisać o barwnym życiu Davida Bowiego.

Człowiek umiera, jednak pamięć o nim może trwać bardzo długo. David Bowie już za życia stał się legendą muzyki i jestem pewna, że ta legenda będzie żywa jeszcze przez bardzo długi czas.

 

 


źródła: davidbowie.com, antyradio, dailymail.co.uk, wikipedia.org, allmusic.com


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nuta/templates/ja_playmag/html/com_k2/default/item.php on line 256
Wyświetlony 2632 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT