fbpx
środa, 30 grudzień 2015 03:22

Lemmy (1945 - 2015)

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Lemmy Lemmy

Do fanów i sympatyków ostrego rock 'n rolla mamy smutną wiadomość. 28 grudnia 2015 zmarł brytyjski wokalista, basista, autor tekstów, lider Motorhead - Lemmy (Ian Kilmister). Ten niezwykle barwny i charyzmatyczny muzyk szybko stał się ikoną metalicznego rock'n' rolla. Umarł 4 dni po swoich 70. urodzinach we własnym mieszkaniu w Los Angeles. Przyczyną śmierci była ciężka odmiana raka....

Swą działalność twórczą rozpoczął już w latach 60-tych Co ciekawe, był pracownikiem technicznym samego Jimiego Hendrixa. W następnej dekadzie dołączył do formacji Hawkwind, dla której napisał psychodeliczno -  rock'n' rollowy utwór ''Silver machine.'' W 1975 roku stanął na czele własnego zespołu - Motorhead. Z nim odniósł ogromy sukces i szybko uzyskał uznanie w oczach fanów szeroko pojętego heavy metalu. Twórczość  Motorhead zawsze wymykała się łatwym klasyfikacjom - były w niej elementy zarówno punka, rock'n'rolla jak i heavy rocka.

Mimo zmian składu zespół cały czas podbijał swą głośną i agresywną muzyką kolejne pokolenia fanów. Motorhead zainspirował wiele innych grup jak na przykład: Metallica, Slayer, Megadeth, Soom, DarkThrone, Bathory, Tank, Iron Maiden, Ozzy Osbourne (dla niego Lemmy napisał kilka kompozycji). Lemmy stał się uosobieniem popularnej maksymy: sex, drugs and rock'n'roll. W tekście jednego z najbardziej znanych nagrań Motorhead - ''Ace of spades'' można usłyszeć jego życiową maksymę:

You know I'm born to lose, and gambling's for fools,

But that's the way I like it baby,

I don't wanna live for ever, And don't forget the joker!

Poza muzyką Lemmy  interesował się historią - zwłaszcza tą związaną z II Wojną Światową. Był także autorem książki o swoim życiu - ''Biała gorączka''. Wraz z Motorhead wielokrotnie koncertował w Polsce.

Wyświetlony 2079 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT