fbpx
środa, 14 styczeń 2015 00:41

Kontrowersje wokół najnowszego wideoklipu Sii

Napisała
consequenceofsound.files.wordpress.com consequenceofsound.files.wordpress.com

Ponad 140 milionów wyświetleń na YouTube w tydzień od premiery, mnóstwo komentarzy, zagorzałe dyskusje. Wokół najnowszego teledysku Sii do utworu „Elastic Heart” wybuchła prawdziwa sensacja.

 

Wideoklip do "Chandelier", pierwszego singla z ostatniego albumu piosenkarki, wywołał spore emocje. Wszystko przez to, że dwunastoletnia Maddie Ziegler wystąpiła w nim ubrana w cielisty trykot. Jednak był to tylko przedsmak tego, co wydarzyło się po pojawieniu się kolejnego teledysku z udziałem młodej tancerki. W „Elastic Heart” towarzyszy jej bowiem Shia LaBeouf, 28- letni aktor. LeBeouf występuje bez koszulki, zaś Maddie ma na sobie ten sam trykot, co w „Chanderlier”. Ze względu na to rozgorzała dyskusja na temat rzekomo zawartej w klipie pedofilii- krytyka popłynęła między innymi ze strony magazynu "Elle", w którym padło określenie odrażający. Z powodu kontrowersji, która narosła wokół wideoklipu, Sia zamieściła na swoim twitterze przeprosiny.

Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Moim zamiarem było stworzenie klipu wzbudzającego emocje, nie zdenerwowanie kogokolwiek – napisała.

Na temat wideoklipu pojawiało się również wiele pozytywnych opinii. Przykładowo Barbara Ellen napisała o nim:

W “Elastic Heart” dorosły mężczyzna i młoda dziewczyna pokazują tętniące pomiędzy nimi uczucia; najpierw widzimy zdziwienie, potem zabawę i furię, aż po rozpacz. To, czego tam nie ma to seksualność. Właściwie zaskakuje mnie to, że ktokolwiek mógłby zobaczyć w tym jakieś nieprzyzwoite treści.

Sii bronią również fani, którzy docenili artystyczną wartość klipu. Niektórzy interpretują go jako opowieść o Sii i jej ojcu, zaś  sama artystka tłumaczy, że w „Elastic Heart” chciała pokazać dwie wersje siebie samej. Shia symbolizuje Się w przeszłości - miotającą się, zagubioną, przerażoną, a Maddie reprezentuje ją taką, jaka jest teraz - wolną od problemów i strachu. Nowa Sia pragnie uwolnić od tego wszystkiego swoją starą wersję.

 

Maddie i Shia w "Elastic Heart"

 

Pytanie jakie nasuwa się w związku z burzą wywołaną przez najnowszy klip Sii to z pewnością czy piosenkarka rzeczywiście posunęła się trochę za daleko w swojej sztuce, czy po prostu wszystko kojarzy się nam z seksem? Jedna z użytkowniczek YouTube napisała w komentarzu, że wideoklip bardzo wzruszył jej sześcioletnią córeczkę, która na koniec spytała: dlaczego jej tatuś nie mógł pójść z nią? Czy gdy byliśmy dziećmi nie dostrzegaliśmy niczego niestosownego w bajkach, czy książkach ponieważ tego tam nie było, czy dlatego, że nie byliśmy jeszcze świadomi wielu rzeczy? Czy nie przesiąknęliśmy dziwnymi skojarzeniami przez media? Odpowiedzi na te pytania z pewnością wpłyną na opinię jaką wyrobicie sobie na temat „Elastic Heart”.

Zobaczcie teledysk - co o nim myślicie?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla portalu NutaFM - Sentymentalna

źródła: youtube.com, twitter.com, inquisitr.com, hellogiggles.com, mirror.co.uk, theguardian.com, eska.pl, wikipedia.org

Wyświetlony 2442 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

PIXEL_TEXT_LEGAL PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT